Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Baryancistrus xanthellus

Malar - L-malar (harneskmalar, sugmalar)

Golden nugget pleco, L081

Vetenskapligt namn
Baryancistrus xanthellus
Tidigare namn
Inga
Familj
Loricariidae
Handelsnamn
Golden nugget pleco, L081
Ursprung
Brasilien: Rio Xingu

Skötsel i korthet

Växtätare. Äter i akvarium alger samt tar även en del växter. Arten skall enbart ges vegetabiliskt foder. Animaliskt foder kan vara skadligt för denna art. Matning måste ske flera gånger dagligen.
Det finns inga kända lekrapporter om denna art, men den är sannolikt grottruvare och det är hanen som vaktar avkomman.
Den är framförallt nattaktiv, men ju mer cirkulation det är på vattnet, desto aktivare är den. Vuxna exemplar kan vara rejält revirhävdande.
Akvariet skall innehålla många gömställen, gärna i form av rötter och stenar och ha rent vatten med en stark genomströmning.
Arterna i detta släkte är svåra att hålla i akvarium och är bara lämpliga för malspecialister med lång erfarenhet. De bör helst hållas i ett artakvarium eller ihop med andra rent herbivora arter.
Könsmogna hanar har ett bredare och längre huvud samt längre bröstfenstrålar.
Beroende på var de kommer ifrån kan denna art variera en del i färg. Exemplar från Rio Xingus lopp har en nästan svart basfärg, medan de från det mellersta loppet är bruna.
Arten importeras ofta tillsammans med L018/L085 och de liknar också varandra rätt mycket - dessutom kallas bägge i handeln för Golden nugget pleco vilket ytterligare ökar förväxlingsrisken. L081 har dock ett betydligt finare mönster med gula prickar.

Har du mer information om arten? Skicka gärna information till oss så uppdaterar vi artbeskrivningen

Skicka information

Övriga arter i släktet












Annons