Växterna som är mest utsatta är Ludwigia, vilken de har toppat helt, den har ju ganska små spröda blad, förstår att de äter på den, den ser ju t.o.m god ut, haha. ;P Sen så äre en Fredskalla (spatiphyllum).
Som tidigare sagt så vet jag inte vad det är för sorts snäckor, så jag kallar dem bara för 'vanliga snäckor', alltså små rosa. Åsså har jag 1 lite större brun/svart, med högre skal, men den gör väl inte så mkt skada ensam iaf.

Jo, jag förstår att de säkert har ett behov av lite färskt vegetariskt då å då, det enda vegetariska de får av mig är i flingform. Sen så matar jag dem ju inte varje dag, så jag kanske får skylla mig själv lite ifall de blir hungriga. Förut hade jag guppys där, så då åt de på deras fenor ist, om jag va borta nåra dagar. Men dessa är nu flyttade, så ingen oro. :P