Jo efterom att det är en del personer i våran regering som tycker att det är helt okey att flyga privatflyg till sina semestrar & det dras på våra skattepengar, eller att dom tex får gå före i bostadskön, Eller att dom åker taxi & äter finare middagar för våra skattepengar, samtidigt som dom tar ut hur mycket som helst i löner, arvoden & allt som dom får pengar.
Jag skulle inte tacka nej till att få en utlandsemester betald, jag har aldrig varit utanför Sveriges gränser eftersom att jag inte har råd till ngt sånt lyx.
Jag själv fuskar inte för jag vet inte riktigt hur jag skulle yckas med det, och sedan är jag nog lite väl ärlig för att fixa det utan att få allt för dåligt samvete.
Jag lever själv på enbart sjukpension och det är bara knappt en kaffepeng mot för vad våra politiker tjänar. Så därför tycker jag att dom som fixar att snuva staten på en liten slant eller två gör helt rätt..

Hälsningar Anneth