Lasse skrev:Sen kommer lagstiftning för handel med djur - jag tror inte att det finns något krav på kallvattensfiskutbildning - jag har då aldrig hört talas om detta och vet inte vilka som håller i denna utbildning. Kravet gäller nog fortfarande den allmänna 16 timmars utbildningen.
MVH Lasse
Om jag inte missminner mig så har ett komersiellt företag inom dammsektorn dragit igång en specifik utbildning enbart för kallvattensfisk och denna är godkänd av myndigheterna. Denna gäller då enbart för kallvattensfisk och inte för tropiska fiskar och de som främst har gått den är typ gardencenters som enbart säljer kallvattensfisk.
Sedan finns ju också den allmänna utbildningen för akvariefisk i allmänhet (som bl.a Zoorf arrangerar) och den utbildningen ger ett godkännande för såväl- damma som akvariefiskar.
Dock om det krävs en godkänd utbildning för att få importera koi det har jag ingen aning om. Helt klart behöver jag uppdatera mig i denna fråga i alla fall
