Min erfarenhet om ancistrusar är att de inte är hur tåliga som helst vilket jag trodde när jag började för ett år sedan med akvarium.

Det jag har upplevt och fått förklarat för mig är att det är ofta stor åtgång på just ancistrus i affären och de hinner inte anpassa sig efter först en flytt till affären och sedan en flytt hem till kunden detta gäller framförallt små ancistrus 3-5cm.

Min egen erfarenhet är att även om man har bra vattenvärden och de har mat och allt verkar bra så dör det tyvärr några stycken köpte 5 och 3st dog inom 3 veckor, vid ett annat tillfälle köpte jag 2 och 1 dog. :mad:

Däremot har jag köpte lite större ancistrus runt 7-8 cm eller ännu större så har alla klarat sig bra och verkar trivas, dock så kostar de lite mer;)

Hoppas du får lite bättre tur med dina malar i fortsättningen för de är förjäkla fina när de blir stora:)