ansjo skrev:Problemet med Black Molly är att det ofta säljs fisk som är odlad i Asien, och de är ofta uppfödda i saltat vatten.
Jag har BM som är svenskodlade och har haft denna stammen i ca 1,5 år utan ett anda sjukdomsfall, och detta utan salt i vattnet och 26 grader i vattnet. Kan man få tag i svenskodlad BM är chansen mycket större att de håller sig friska utan salt än om du köper fisk som du inte vet var den kommer från.
Det där köper jag rakt av.... Om de kunde gå med Crystal så skulle jag köpa direkt... Men tyvärr verkar det inte som någon här på Zoopet har haft dem tillsammans.. :(
Jag har också hört att de behöver mycket varierad kost för att inte bli sjuka.. Här på Zoopet tipsades det om förvälld Broccoli, osaltad.. (det kan ta några ggr innan de fattar att det är mat) Och frysmat.. ;)
