Om du är osäker på att det skall bli där så sätt lite tejp på utsidan, under tiden siliconet härdar. Är du tveksam om det håller tät, så sätt det på en stor skärbräda ( i trä ) på diskbänken och fylldet där. låt stå två dagar, håller det tät då så, kan du börja planera för ditt akvarie.
Jag hade ingen erfarenhet av att laga akvarie för än mitt 540 liters börja läcka, och att ta det till en glasmästare var inte till att tänka på. Det va bara att bita ihop och tänka logiskt. Men som jag skrev innan om att tvätta rent med T-sprit är absolut viktigast.

Ett litet tips är att prata med glasmästaren, du kan kanske köpa ( få) fem små spill bitar av glasmästaren och övnings bygga ett mini mini kar, innan du gör det på ditt akvarie.