lili76 skrev:
Tycker att du ska åka dit och prata med butikschefen. Klart som fasen att man måste få öppna påsarna till beskrivning och fjärr för att kunna prova varan.

Oftast får man dock ta sådant med just butikschefen, då "de på golvet" är inne för att sälja, inte reklamera.

De SKA ta tillbaka tv:n, inget snack om saken. Men om du sedan bara erbjuds en liknande vara eller tillgodokvitto är en annan femma.

Nja särskilt påläst är du inte.
Man får givetvis inte packa upp och använda en vara för att sedan använda sig av ångerrätt.
Detta säger Netonnet:
[COLOR=#0c2c56]Ångerrätt och Öppet Köp i 14 dagar[/COLOR]
Enligt Distans- och hemförsäljningslagen har du som kund rätt att ångra ditt köp inom 14 dagar efter det att du har tagit emot varan och utan speciell anledning. Detta förutsatt att produkten och [COLOR=#0c2c56]produktförpackningen[/COLOR] är i oförändrat skick, dvs oanvänd och ej förstörd eller skadad. Du får inte använda varan men naturligtvis försiktigt undersöka den.