Hoppas att det löser sig. När det gäller tester så tycker folk olika om vad som är bra och dåligt men jag själv tycker att Sera har bra tester som inte är så farligt dyra samt att de räcker ganska länge.
Guldfiskar är faktiskt en av de svårare fiskarna tycker jag, speciellt eftersom de skitar ner så mycket. Vore jag du skulle jag försöka byta in dem innan de blir för stora. Om det är guldfiskar du har och inte slöjstjärtar så kommer de att växa ur ditt 120L kar ganska snart. Detsamma gäller egentligen Plecon, är det den vanliga L023 så kan den bli upp emot 30cm och de skitar också ner en hel del.
Testa att göra små vattenbyten ofta. Om vattnet är förorenat av nitrit som det nog förmodligen kan vara så kan du lösa det med ett vattentest för nitrit samt eventuellt Nitrivec och små täta vattenbyten.
Lycka till!
