Vic skrev:Jag har faktiskt glömt bort den här tråden lite. Tack för att ni skrivit:)
Det blev ett par Taeniacara candidi istället för nån Apistogramma, de sägs vara väldigt ovanliga i sverige. Dom är dock ganska så nära besläktade med Apistos, det enda som skiljer skulle nog vara att dom är väldigt avlånga. Min hane är ca 3 cm lång och knappt 1 cm hög. De har inte färgat ut än, och jag får nog vänta tills i sommar innan jag får se yngel. Jag ska fixa bild på fiskarna och akvariumet när min kamera kommit tillbaks från reparation.
Kul att du har fått tag i en sådan raritet. Det är en art som kräver lite extra omsorg. Tänk på att det är en mycket specialiserad svartvattens art. (Med allt vad det innebär).
Jag såg den för första gången i en akvarieaffär i Tokyo i slutet av 80 talet. Då var priset ca 1 600:- kronor paret! Jag misstänker att du inte behövde betala i närheten av det priset :)
Hur som helst är det en av de absolut snyggaste cikliderna man kan hitta. Lycka till med dem!!
Mvh/
