jag lånar tråden för en annan fråga jag instalera nyss en EX 700 till bror min, och han är nöjd med ljudet låter mindre (iskåp) en va klockan låter om natten!

Men när jag instalera delarna upptäckte jag att impellern hos tetra hade fasta blad medans hos min fluval 305 har bladen ett löpspann runt (sin egen axel) magnet kolven på ett 1/3 varv (tror jag) nånsom vet tanken bakom detta?

och en sak till upptäckte jag att tetra smörjt sin keramsika pinne med nån form av silikonfett samma som sitter på deras o-ringar.

enligt min mening till ojud så måste den sitta i friktionen i impeller huset om de antingen är bladen som skrapar eller om de är magnet kolven som skrapar mot den keramsika pinnen, smörjmedel finns ju tydligen, men var.