Vinter skrev:
Har en guppy hona som aldrig fått yngel, åtminstone inte hos mig. I affären gick honor och hanar i sepparata kar. Jag köpte henne i slutet av december och hon har hela tiden gått med en hane, men aldrig blivit befruktad.



Men nu dom senaste två eller tre dagarna har hon sett lite dålig ut. Och idag såg jag ett litet rör i baken på henne. Så jag satte henne i yngelkassen för att kunna hålla koll på henne.



Och nu ser jag iaf fyra romkorn i botten på kassen!?



Dom liknar ingenting, bara en rund ljusgul boll med något vitt på kanten. Men denna vita klump ser inte ut som en fisk ens.



Har sett yngel födas, för tidigt?, förut med en gul säck kvar. Dom överlever aldrig dock.



Vad ska jag göra, avliva honan? Ge henne en till chans? Kan det vara hanen det var fel på?



Denna hane som har gått tillsammans med honan har inte lyckats befrukta min andra hona heller, kanske jag ska tillägga.


Din hane verkar vara steril, eller är det en hane med extremt långa fenor? Då kanske han inte "träffar rätt" när han skall befrukta honorna. Skaffa en ny pigg hane som kan det där.....;):D

Din hona har (antagligen) blivit stressad av att hamna i yngelkasen, och har säläppt ROMMEN för tidigt. Den har inte hunnit utvecklas till färdiga yngel ens. Det är alltid bättre med ett separat yngelakvarium eller att honan kan få föda fritt utan att stressas av flyttar hit och dit.

Det är inte normalt med guppy som inte förökar sig, är du säker på att du inte har någon fisk i akvariet som ätit upp ynglen som fötts innan du hunnit se dem?

Läs mer här:

http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=115002&highlight=h%E5rda+fakta