sme_h skrev:Det jag haft problem med är enbart andra kakaduor. Honorna simmade in i varandras grottor och käkade upp ägg. Fick iofs stryk men då var det ju för sent. Aldrig blivit några yngel då jag haft flera än 2st. Även andra Apistogramma i akvariet kan vara problem då de är ganska lika.
Hade ett ensamt par tidigare med frisimmande yngel i 200l ihop med halvvuxna scalarer, neontetror, fjärilsciklider och en ancistrus. Det var faktiskt Ancistrusen som skapade mest oreda även om neontetrorna tog de som simmade vilse. Annars kunde jag faktiskt plocka ur de återstående 15 ynglena efter en vecka
okej men då har jag nog rätt ofarlig "set-up" kanske den andra honan då... men den är rätt underlägsen den som har rom nu och har fullt upp med att gömma sig..
