my1 skrev:
Jag hart temp på 28 och kör vattenbyte varannan dag innan ny dos medicinering. Jag gjorde en grov rengöring av filtret innan medicinering.

Om jag skulle byta till en annan medicin ska jag då köra med aktivt kol innan? Fundera på Protozin i stället.


Jag tror inte att du bör göra vattenbytte så ofta. Då tar du bort även de verksamma ämnen. Om du ska använda kol så tar det väl en tid innan alla partiklar tas upp?:confused:

Jag skulle prova med protozin (har använt och funkade bra) efter att ha väntar ett par dagar och byt ca 30 % vatten (så att gamla medicin försvinner/minskar), utan att filtrera med kol. Dosera som det står på burken. Två dagar efter sista doseringen byt vatten och kör igen. 2-3 gånger (2-3 veckor med protozin) brukar det ta innan man blir av med alla parasiter. Sen kan du ta aktiv kol.

Lycka till
Anna