Ja, kanske man bara ska ha tålamod och låta dom stå kvar trots att de blivit skabbiga? Anledningen till att jag slängde mina var att de såg skabbiga ut. Men växter borde ju inte växa explosionsartat om de vantrivs. Kan det inte bero på att de växer så sjukt snabbt att de dör?

Ja, låt dem stå kvar. Inte så snyggt just när de är risiga, men det får du bortse från ett tag.. ;)
Köper man växter i butik så är dessa oftast väldigt hårt framdrivna. När de kommer till ett kar som har mindre näringsämne och ljus än i "drivhusen" de drivits upp i så lessnar de. Så snart de vant sig vid nya omgivningen så växer de och då utefter de förutsättningar som ges.
Jag skaffade en Polysperma som dog ner, alla blad gulnade och lossnade. Satte den allra längst in i karet för att se om den kunde ta sig och gömde den bakom alla andra växter. Där står numera ett jätteträd.. :D Är ju en estetisk fördel om man kan gömma den, för det ser trist ut med vissna växter. Annars får man blunda.. :)