Heu skrev:men som sagt du har faktiskt inte kommit med något konstruktivet förslag utan bara gnällt på en enskild ras och tror att ett förbud av en ras skulle hjälpa och det fattar de flesta att det skulle man lätt kunna kringgå med blandraser eller andra raser som man fostrar fel
Dessutom kommer inte förbud att få bort en ras, det kommer bara att höja dess status bland ljusskygga personer, och aveln och försäljningen av dem kommer att bli oseriös på riktigt, och hundarna, som man hade viss koll på, och kontroll över, kommer att bli farliga på riktigt.
Tror det var i England som en flicka blev ihjälbiten av en olagligt importerad hund (pitbull eller liknande), och hennes farmor (tror jag), som om jag minns rätt hade hand om hunden och flickan vid tillfället, hade tydligen ingen koll. Det förekom tydligen dessutom, föga förvånande, droger i den familjen.
