Denna veckan har mitt akvarium varit igång i 5 veckor. Idag är första helt nitritfria dagen. Det har helt enkelt tagit 30 dagar för filtret att ackumulera de bakterier som behövs för att bryta ner nitriten.
Nu har jag ett avsevärt mycket större akvarium (450 liter) vilket ju är enklare än ett litet.
I ditt fall kan jag tänka mig att a) filtret inte innehåller tillräckligt med "goda" bakterier ännu (trots Nitrivec) och b) jag skulle nog också säga att det är för stora vattenbyten - samt c) kanske är för mycket mat ändå?
Förslag: (om du har ciklider som skall ha PH 7.5-8.5 - t.ex Malawi)
Byt vatten en gång i veckan (två är jättebra när allt har satt sig). Vid nästa byte, byt 30%, tillsätt 5 gram bikarbonat (ökar vattnets buffringsförmåga och höjer PH-värdet).
Och - mata inte alls under 2-3 dagar.
Det finns många som kan det här bättre än mig - men - så resonerar jag - och så hade jag gjort. Funkar inte det så är det nog bara att följa rådet ovan.
