Mick13 skrev:
hade inte varit fel med en bild på en prickig fisk , för det kan vara svamp eller svamp och fenröta inte ovanligt när fiskarna blir stressade av flytt och ny bakterie flora att de angrips av svamp och bakterier.



Jaa, jag har försökt ta en bild men har inte lyckats fånga "prickarna" på bild. Har kanske för dålig kamera helt enkelt. Men jag har behandlat med nått som heter "exit" som var för vita-prick-sjuka och nu har de små vita prickarna (de hade typ en prick var på stjärtfenorna eller ryggfenan) försvunnit.
Men de har ju fortfarande lite trasiga fenor och på vissa är det inte helt genomskinligt längst ut i kanten på t.ex stjärtfenan. Så ev kanske de har något annat också? När de har svamp, blir det då inte lite mer luddigt då liksom?? Att det sätter sig "ovanpå" dvs att det buktar ut det vita?? Typ som bomull. Så ser det inte ut utan det ser mer ut som om själva fenan inte är helt genomskinlig överallt. Hmmm, svårt att förklara. Ska försöka med att ta en bild igen men tror det är svårt för det är liksom väldigt lite och inte jätte-vitt.