MaxB skrev:
Tackar GG!

Jag kanske är lite brysk nu, men jag är inte sådär jätteintresserad av att få eller ha vuxna yngel... utan jag är mer inne på att låta cyklerna rulla runt. De här två honorna (och kanskle snart en tredje) får dona med sina yngel så långt det går - om dom går åt så... fine, liksom. Skulle det, mot all förmodan, bli lite vuxen storlek på dom så - visst - det vore jättekul, men inget jag håller för sannolikt.

Det är just det här jag gillar med akvariehobbyn - att skapa en hyfsat "naturlig" miljö för fiskarna - och se dom "hålla på", trivas, leka och må bra. När ynglen är borta startar cyklen om och de börjar om på nytt.



Men, jag gör givetvis allt jag kan för att ynglen och föräldrarna skall ha så bra förutsättningar som det bara går att ha sina yngel en längre tid - Ansjo fixade en påse med skalad artemia till mig igår - och den kom ju precis i rättan tid för just de här aporna...:)

Ungefär vad jag tänkt för mitt diskusprojekt,bara låta cykeln rulla.:D