Håller med om att man bara ska ha princessor eller inga alls. Har själv gjort missen att ha 6 Lamprologus multifasciatus och 6 Altolamprologus calvus tillsammans med 5 Neolamprologus brichardi i mitt 260 liters kar.
Fungerade i någon månad tills Princessorna började yngla av sig, då tog de över karet totalt. De små snäcklekarna såg jag inte röken av, förutom de som jag hittade ihjäljagade. (De är bara två härdade fiskar kvar)
När princessorna även jagade ihjäl en av Calvusarna så skaffade jag ett nytt mindre kar som jag försöker flytta över princessor och yngel till.
Alternativet var att ge bort dem eller avlivning. Men trots allt är Brichardi en vacker fisk och intressant när de större ynglen vaktar de mindre.
Har fortfarande inte lyckats flytta över två av princessorna, stört omöjligt att fånga in. Några bra förslag på hur man fångar in dem?
/Andreas
