Det är en ohelig allians mellan copyright-torpederna, som vill ha betalt, per land, för all access till material utgivet av skivbolag eller filmbolag; och ISP'erna, som vill få ta extra betalt för att inte strypa hastigheten på uppkopplingar.Guy Palm skrev:Vad jag har läst om lagförslaget så är det i första hand den illegala fildelningen man vill åt och inte vanliga internetanvändare.
Dvs för RIAA handlar det lika mycket om att hindra internationell konkurrens (och därmed prispress) mellan distributörer som att stoppa pirater, och för ISP'erna handlar det om att få gratis pengar för att inte göra något.
Det här är i praktiken en repris av PUL-idiotin. En idiot-lag drivs igenom, sen tar det fem år att vattna ur den genom tillägg och praxis - men precis som med PUL så kommer det att suga rejält för dem som råkar illa ut innan lagen vattnats ur.
