Finns en variant som man skulle kunna kalla halvalbino (amelanistisk på reptilspråk), som har rött pigment, och alltså är vit med rött mönster, istället för grå/svart med rött mönster. Har även sett nå´n bild på ett par som var guldfärgade. En påfågel jag såg var väldigt ljus, nästan gråbeige, vet inte om det var en egen färgvariant, eller bara ett enskilt exemplar som råkat bli så.

De vanligaste färgvarianterna är nog som sagt den vanliga Tiger, och den så kallade röda Oscarn, vars röda färg dominerar.

Bilden ovan tror jag är från IPC stora akvariebok, ett fossil i akvariebokssammanhang. Det som kännetecknar den fisken är att den verkar ha betydligt mindre rött än man vanligtvis ser idag, kanske på grund av att urvalsaveln på rödare och rödare Tigeroscar inte hade kommit igång riktigt då.