Charlottis skrev:"Antennmalen" heter Ancistrus och den behöver ett större akvarium, minst 100 liter. Också Gurami ska ha större. Att den ena blir mobbad beror ju på att du har två hanar tillsammans i ett så litet kar. Det funkar inte alls.
Lämna tillbaka Ancistrusen och Guramisarna till affären och köp ett gäng Körsbärsräkor och ett par Endlers.
Och köp även frysfoder o mata med, bara torrfoder är inte så bra.
Ush vad jag blir lurad hela tiden :mad:
Jag har frågat speciellt i de affärer jag varit i och sagt att jag har endast ett 41L kar. De har då sagt att både gurami och antennmal skulle fungera bra. Dessutom sa de att det gick utmärkt att ha 2st gurami hanar tillsammans i mitt kar... *suck*
Men eventuellt är ett 180l kar pågång så jag väntar med att lämna tillbaka. Endlers ska jag ha, de hade inga tillräckligt stora ännu bara och sen vill jag avvakta med tanke på eventuellt nytt kar :)
Vilket frysfoder skulle du rekomendera? Hur fodrar man med det? Har läst att röda mygglarver inte ska vara bra iaf.
