endymion skrev:
50 % av alla som köper något i en zooaffär köper något efter säljarens rekommendation. Av de övriga köper 30 % levandefödare, 15 % sånt de köpt innan och 5 % går efter egen skalle. Säljaren kan påverka jättemycket.


Fast stämmer det verkligen? Min bild är att väldigt många köp av oerfarna/okunniga akvarister är rena impulsköp. De går in i butiken och tittar och ser någon fisk som de tycker är snygg eller häftig och köper den sedan. Sedan är det väl butikens ansvar att informera om huruvida det är lämpligt eller inte att köpa just den fisken och där är det nog väldigt många som väljer att hålla tyst istället. Kunden har alltid rätt liksom.

Sedan är väl Kjells historia om golfbollarna och multisarna rätt talande. Och eftersom människor gör sådana val hela tiden så fortsätter förstås butikerna att ta in de arterna. Efterfrågan styr inköpen. Samma sak med små hajmalar som säkert är en riktig storsäljare men jag undrar hur lång medellivslängden för de stackarna är i akvarium.