Blåser lite liv i tråden igen.
Jag och tjejen hyrde en möblerad lägenhet i Jönköping fram till sommaren. Killen vi hyrde av hade ett akvarium på ca 80L som han undrade om vi ville ha eller om han skulle ta bort det. Egentligen kände jag att jag inte orkade ta hand om det och frågade därför vad han skulle göra av med fiskarna om vi inte ville ha det. Hans svar att han skulle försöka ge dom till Djurmagasinet (där det fanns en risk att dom blev föda) annars fick han avliva dom.
Hade inte hjärta att vara orsaken till fiskarnas död (om Djurmagasinet inte ville ha dom/gjorde föda av dom). Så mitt resonemang var att med mig hade dom i alla fall en någorlunda chans till överlevnad :D
Ett par månader har gått och alla hans fiskar har överlevt och frodas och vi har även köpt in lite andra fiskar. Dessutom har vi yngelkaret fullt med platyyngel :) I sommar flyttar vi till en mer permanent bostad och då blir det till att köpa ett eget akvarium på 125-250L.
