hannesc skrev:
jag kör ett jättelitet aqua-el mini filter. tar inte stor plats alls. ser störe ut på bilderna för vasen förvränger den. pia kör med nått väldigt litet Elite-filter.



luftpump skulle jag inte ha. låter o sen blir det inte så bra filtrering om du inte bygger ett billifilter. men de låter ju spm sagt. denna är toktyst.


Jag var faktiskt och kikade på filter idag och hittade ett såntdär mini-filter. Men till min förvåning och fasa var det inte en enda av de tre djuraffärer här i stan som hade räkor!!!! :(
Var EN som hade Amanoräkor, men då bara 2 stycken, och om man ska ha runt en tio stycken så blir det lite svårt. Dessutom vill jag helst ha körsbärsräkor eller red crystal.
Jaja, jag tänker då fortsätta läsa om alla fina räkvaser och räkor i allafall, och låta mig inspireras till den dag jag får tag på räkisar :)