tummen skrev:
De vuxna guppysarna kommer visst att klara sig men inte framtida yngel, du har möjligen inte ett akvarium till för separat uppfödning av yngel då och då?:confused:


Jag ska starta upp ett 310 liters, har då ett 98 liters som blir tomt, men som sambon är tjurnackat envis om att få ut ur huset då det är tomt. Kan få ett typ 40 liters oxå, som jag ju vill ha till tex yngelodling, men 3 akvarier här hemma kan jag se mig om i stjärnorna efter, hur mkt jag än försöker förklara nyttan o növändigheten med dem. Ett "huvudkar", ett "yngelkar" och ett "karantärskar".
Skulle jag köpa guppys med de jag har nu skulle nog bli än värre fisksoppa än det är. De rör sig ju ungefär i samma skikt av akvariet, mittendelen.
Undrade oxå om inte kerri-tetrorna kan bita i fenorna..?