Jag hade tidigare en billig en som köptes för nån tusenlapp hos Jula.
Denna har jag dock plockat bort och jag köpte istället en Mitsubishi MJ - E16VX. Denna är definitivt inte den billigaste men när jag köpte den så gick jag igenom ett antal tester på diverse sidor och den fick överallt bäst betyg.
Jag är väldigt nöjd med den och jag har nu haft den i åtminstone 2 år och den går som en klocka. Egentligen har jag för mig att man skall rengöra luftfiltret då och då men det har jag glömt av.

En nödvändighet när det gäller luftavfuktare är att luften som blåses ut fås att cirkulera rejält - det gör det på denna eftersom den har ett spjäll som går fram och tillbaka. Man kan också på apparaten avläsa rummets luftfuktighet.
Det går också att ställa in den så att den bara går när luftfuktigheten överstiger en viss nivå.
Behållaren tar visserligen bara 4 liter (eller vad det nu är) men det går att koppla om den och dra vattnet direkt till ett golvavlopp. Detta har jag dock inte i mitt akvarierum, men nu blir det precis lagom att tömma behållaren 1 gång per dygn.
Kan väl också nämnas att det är rätt så smäcker och därmed tar liten plats.