Vargsyster skrev:
Jag har i alla fall lyckats få fram nu att röda mygg inte ska rekommenderas till ciklider som vill ha allt för alkaliskt vatten. Ett steg närmare på vägen till upplysning :P

Och - just det stod ju med i Zoopets basartiklar om foder redan när Zoopet startades för 8 år sedan så det var kanske inte en alltför sensationell upptäckt;)



Fryst foder

Det finns en mängd olika varianter av djupfrysta foderdjur som jag ser som bra komplement till torrfodren. Speciellt bra är cyclops som är ett utmärkt foder till små fiskar och till yngel.

Det i handeln absolut vanligast förekommande frysfodret är röda mygglarver och det är visserligen ett hyfsat komplementfoder till de flesta fiskar. Vi vill dock varna för att ge röda mygglarver till algätande fiskar som lever i vatten med ett högt pH-värde (t.ex. malawi- och tanganyikaciklider). Risken är utomordentligt stor att dessa fiskar blir sjuka.

Man bör också tänka på att röda mygglarver orsakar allergier hos människor. Detta sammantaget gör att vi rekommenderar alla att avstå från att använda röda mygglarver.