Hej Bossep!
Är jag med på resonemanget? Jag kan säga att det ringer en klocka långt borta någonstans...: ) Har precis läst igenom tråden där du, delfac? och vickson diskuterar i ämnet. Kul!
Belysning: Jag har två lysrör (nya), sun-glo och philips tl-d 80, på 30 w. Nya reflektorer. Dessutom har jag två reflektorlampor (lågenergi 23 w). 200-liters akvarium borde ge (30+30+23+23)/200 drygt 0,5w/l men jag tror att lågenerglamporna ger betydligt mer. 23 w lågenergi motsvarar över 100 w glödlampa. Vet ej, men det är bra tryck i dessa lampor (dagsljus). Man får tänka på vilka växter som man placerar under/nära dessa. Tycker mig ha märkt att vissa växter "brunar ut" i toppen om de, som jag uppfattar det, inte riktigt pallar med ljuset.
För övrigt följer jag ditt råd. Körde full dos PMDD efter dagens vattenbyte. Kunde dock inte hindra mig ifrån att ändra en del annat som jag tyckte kändes fel.
1. Har slentrianmässigt slagit i en slatt Nitrivec vid vattenbyten men hoppar över det fr.o.m. nu. Har inte haft problem med nitrit och eftersom fiskbeståndet är kraftigt reducerat sedan start, akvariet varit igång nästan 3 mån. så känns det överflödigt och ev. även kontraproduktivt i samband med mycket växter och gödning. Botten (rikligt med substrat) och filter borde rimligen fungera ok nu.
2. Tog bort en del filtermaterial. Mitt innerfilter hade tunna membran av aktivt kol och det kan väl knappast heller vara att rekomendera tillsammans med PMDD. Nu finns där "svamp" som stoppar grovt bös + makaroner som håller igång biologin. Borde räcka.
Blir som vanligt spännande att se vad som händer i veckan.
Harebra/Lasse
