PatrikMalmo skrev:Just det karet har jag dock andra planer för, så det kommer att rivas - men bottenfiltren har jag ju kvar. Misstänker att både jag och Broddan har spanat på Rolands sulawesiakvarium... blir troligen något liknande här.
Då kanske jag inte är helt fel ute med min framtida filter setup när en riktig akvarieräv funderar på nåt liknande. Funderar du på nån speciell Sulawesiräka?
Jag har sett bild/film på Rolands akvarium men kommer inte ihåg att han kör omvänt bottenfilter?
Just för kardinalräkor räcker det för mig med ett luftdrivet svampfilter och lite korallkross plus min brunn som tycks ha sitt ursprung i Matanosjön ;)
Har inte bestämt mig om det blir kardinalräkan eller kanske nån annan lite knepigare sort. Lutar år Caridina Spinata men kan jag hitta Cardidina striata kanske det blir den, velar.
I vilket fall kommer jag försöka mig på olika Sulawesi kar här hemma framöver, ska bara se till att ha mogna kar innan.
