FaZt skrev:
Ok, PO4 har jag ju inte nåt dropptest för, men Fe ligger ju bra på 0,1 mg/l då och NO³ på 15 mg/l också. De mätningarna var iofs innan vattenbytet och innan jag tillsätter dosen med PMDD. Belysningen går inte att göra nåt åt om jag inte byter till separata armaturer och fimpar den heltäckande rampen, men det är inte aktuellt så de blir det inget med.



Kan ju ta och testa vattnet efter vattenbyte nu på lördag å om NO³ ligger på 10 mg/l efter bytet så behöver jag ju inte tillsätta något från KNO3 flaskan iaf. Sist jag hade akvarium 2003 så testade jag vattnet efter vattenbyte och doserade näringen för att komma upp i rätt riktvärden.

Jag litar inte på dropptester för NO3 och mindre för järn även om det är JBL! Titta på dina växter. Om dom visar täcken på kvävebrist så dosera efter det och följ med med allt annat. Om du börjar mixtra med blandningen kan du räkna med alger.
Jag skulle dosera "normaldos" för 300l och se hur det ser ut efter en månad eller 2.;)