Jag misstänker att fiskarna inte hade några direkta gömställen när de gick i butiken. Inreder man kalt tvingar man fiskarna att "hålla sig framme". Det här är ett sätt att inreda, alltså med ganska mycket sandbotten och bara några få utspridda snäckor. Vad som händer då är att fiskarna tyr sig till de få gömställen som finns - och vänjer sig vid att inte vara skygga. Trivs de också, så äter de som grisar.
Nu har du gett dom ganska många fina gömställen och därför håller de sig till dessa mestadels - det är bara att vänta, så kommer deras tuffhet att ta överhanden.
Jag köpte några större "Tanganyika-snäckor" hos Kent på Nol, men de du ser på bilden har jag köpt i en blomsteraffär - typ "dekoreringssnäckskal" - de är väl ungefär 7-8 cm långa. Jag droppade i ett antal snäckskal av olika storlek, så fick de välja själva. Jag la skalen ganska nära stenröseet och placerade dom så att en del stenar fanns i närheten.
