1. beror på antalet växter, vilka och hur mycket. Har du bara ett litet antal så klarar du dig utan den första veckan. Växter tar och ställer om sig till ditt akvarium och under den tiden förbrukar de mindre näring. Lite näring är dock alltid bra.
2. pmdd
3. Makro och mikrogödning. Makro är nitrat, kväve, fosfat, kalium, kalcium, sulfat och lite klorid. Mikro är spårämnen: mangan , järn, koppar, zink, bor och molybden. Tror det är alla som jag har räknat upp men ingen garanti. Det är svårt att hitta märken från butik som innehåller makrogödningen.
4. PMDD är en komplett gödning, Står för poor mans dosage drops (märkesgödning är i ett fall bättre men kostar också runt 2-3ggr mer). Det måste beställas via internet, exempelvis här. Vill du köpa i butik är tropicas plant nutrition helt ok. Finns 2 versioner men kommer inte ihåg vilka och vad skillnaden är. De bytte tydligen bl.a. namn på produkten.