Om man ser filter kontra akvarium ska det inte vara några problem. Jag vet inte om du har testat vattenvärdena i karet, annars vore det en bra idé:).
Det är inte lätt i början, som nybörjare förlitar man sig på affärerna och vad de säger. Ibland får man bra råd, och ibland kan de bli lite sämre och hur ska man göra annat än att lite på de som ha rdet som jobb? Nu tillhör det rådet du fick inte ett av de bästa tyvärr, visst funkar det en kort tid att ha en slöjstjärt i ett 31 liters kar, men den växer ganska snabbt, och skiter nästan mer än den får i sig och belastar på så vis karet mer.
Även om karet inte var din huvudsakliga fråga så kommer tyvärr svaret ändå att glida däråt, oavsett om det är det som är grundproblemet eller inte.
