frida.L skrev:
Ansjo- tror du man vågar mata på lite mer nu? Tänkte så att ancistrusarna håller sig mätta och det kanske dröjer längre innan de får korn på svärdsplantan?



Fiskarna ser piggare ut nu, färgen är tillbaka och de rör sig mer, tetrorna var snabba på att utforska allt nytt när växterna kom i. Vill inte riskera att mata för mycket så att det blir obalans igen men vill ju heller inte svälta fiskarna. Vad tycker du? Mata på eller vara återhållsam ett tag till?



De har varit helt utan mat i 1 dag blir det väl (eller när var det katastrofen drog igång? 2 dagar kanske) och fick lite käk igår. Tetrorna verkade inte fatta att det var käk men "pelletsen" till malarna gick åt fort (eftersom det var först då tetrorna fattade att det var mat så var de också på dem).
Du behöver inte oroa dig för fiskarnas skull, de klarar sig bra utan mat några dagar så får de vara utan mat en dag är det lugnt. Mata försiktigt i en månads tid för att inte belasta karet för mycket nu i "omstarten" eller vad man ska kalla det:).