Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Ny guppyägare som behöver råd

Enskilt arkiverat inlägg.

Tillbaka till tråden

flygrc skrev:
Du ville inte ha yngel men är rädda för att de försvinner?

Jag har aldrig sett att mina guppy käkar yngel.


Jag ville inte ha yngel eftersom akvariet är nystartat. Senare, om ett par månader, när jag har möjligheten att ge dem bättre förutsättningar kan jag mycket väl tänka mig att ha yngel. Jag menar, bakteriekulturen har inte etablerats, växterna är nyplanterade och inte direkt tillräckligt lummiga för att verka som ett yngelgömställe. Jag har dock köpt en buskig flytväxt som jag hoppas kan hjälpa lite grann i nuläget.

Nästan överallt där jag läst står det att guppys äter sina ungar, även mammorna kan äta de nyfödda ynglerna. Jag har även läst att flera sätter sina dräktiga honor i antigen separat akvarium (vilket jag ej har möjlighet till i nuläget) eller en yngelbur där de nyfödda ynglerna kan gömma sig i bottnen så att mamman inte äter upp dem. Problemet för mig är att jag inte ens vet vilken hona som är gravid, så även om jag införskaffar en sådan box vet jag ej vilken hona jag ska sätta där. Jag har förstått att dessa yngelboxar är påfrestande för de vuxna guppysarna så jag vill inte gärna placera någon där i onödan, likväl kan jag inte gärna placera alla fyra där.

Nu när jag har fiskar som ynglar måste jag som nybliven fiskägare även ta ansvar över de små liven även om det inte blev som jag tänkt mig eller förutsättningarna är optimala. En av anledningarna att jag inte vill ha yngel än är just för att jag inte vill att de ska bli uppätna. Jag vill i största mån försöka undvika att någon fisk far illa (yngel som vuxen) och ber därför er om råd hur jag ska göra.












Annons