Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

550 liters Discus - Ett brutet löfte

Enskilt arkiverat inlägg.

Tillbaka till tråden

Halloj Thomas!
(Jag har läst ditt meddelande, och vi har ett datum inom kort).
Det är intressant det där med hur man upplever olika fiskar och vad man föredrar.
Cikliders beteende, och inredning, är ju vad som får mig att fortsätta att syssla med akvarium.
Jag tror att det handlar om att skaffa sig en mer djuplodad kunskap om de ciklider man väljer.
Discus är, för min del, en vansinnigt intressant, spännande och tillfredställande ciklid att hålla. Discusen har ju ett fantastiskt register av signaler och beteendemönster att studera och lära in - de är helt makalösa och det händer hela tiden något nytt och spännande!

Jag skall inte vara sämre än att erkänna att jag med det ovan skrivna har roterat en massiv murbräcka i ett litet glashus; Det finns en ciklidgrupp jag har noll intresse av, och det är Malawiciklider.

Se där, jag gör en grov generalisering när det gäller Malawiciklider - jag har helt enkelt inte någon djupare (eller saknar helt) kunskap om dessa ciklider.
Vad som är underligt att jag däremot är helt fascinerad av Tanganyikaciklider, vilka jag haft i otaliga kar under årens lopp.

Som sagt, det är väldigt intressant vad vi väljer för typer av ciklider och fiskar i allmänhet.
Det finns inga rätt och fel, och vad vi väljer är upp till var och en. Gott så!











Annons