Det innebär att växterna är igång på co2, det var ju det vi inte ville från början innan detta blev ett ämne om toffsalger (med det fanns kanske ingen relevans i det?).


Växterna är inte digitala. Dom snappar alltid upp vartenda spår CO2 dom kan och när denna lilla mängd blir för liten så börjar dom sniffa på att bygga högaffinitetsenzymer för bikarbonat - samtidigt som dom slickar akvariet rent på minsta spår av CO2.

Dunkar du en gång i veckan ner en stor mängd CO2 t ex via ett vattenbyte så slänger dom sina planer och konstruktioner i papperskorgen tills dom efter några timmar blir starkt CO2-begränsade igen och återigen påbörjar sin 2-veckors plan av förverkligandet av högaffinitetsenzymer.



Den nivå som du anger som produktion från fisk/cirkulation är högre än de siffror som kranvattnet skulle ha,


... om det inte är så att siffrorna från vattenverket inte gäller hemma i din kran och att en varmvattenberedare med expansionskärl eller en massa bakterier i flera mil av rörledningar dunkar upp CO2-halten eller en rent kemisk process med kalciumhydroxid som när det kommer ut fritt ur kranen leder till en kemisk reaktion där en massa CO2 frigörs. Eller nått..

Det vi ser är att växterna tokbubblar ur snitt, det kan dom bara göra om dom får en oherrans massa CO2.



då borde vi varje dygn ha en cykel som är låg på dagen (0) för växterna tar upp co2'n och hög (->3)på natten eftersom fisk, växt och cirkulation kommer att hissa upp den, väldigt onyttigt enligt tidigare resonemang om jämn co2.


Precis. Denna upphissade nivå är tydligen otroligt mycket lägre än du får av kranvattnet vid vattenbytet och cirkulationen hjälper till att hålla den nere plus att en massa växter kommer stå redo att börja suga CO2 när ljuset går på. Konkurrensen om denna lilla marginella CO2-uppbyggnad är extrem.

Vid ett vattenbyte är det ingen som helst konkurrens. Dags att blomma tänker toffsalgerna.