Tack promod och defdac :)

Som promod skriver så har jag bruna kiselalger (som i princip enda alg) i mitt 420 Rubin kar. Belysningen i det karet är väldigt låg, två ynkna rör på sammanlagt 76 Watt.

Och det stämmer säkert också att trådalger är mer som växter, både trådalger och växter trivdes i mitt 540 kar. Det lilla karet (110) är växterna slöa men trådalgerna verkar trivas väldigt bra. Men som sagt, jag matar ganska mycket i det karet.

Jag har också funderat på att dra ner på vattenbytena men så läste jag på Tropicas hemsida att man vid algproblem skulle öka vattenbytena för att därigenom bl.a. minska på algsporerna i vattnet. Men vad jag kan komma ihåg har jag haft trådalger tidigare och då blev jag av med dem när jag under en lite längre period inte hann med att byta vatten i karet.

Jag tror jag testar med att hålla gödningen konstant och skifta lite mindre vatten och mindre ofta.