toccata skrev:
ja det stämmer att mycket skit kommer ut i vattnet när jag tar upp filtret för att krama ur det i en hink.



märkte att Aquael-filtret du rekommenderade var betydligt billigare än Fluval 4+, men duger det lika bra? Antar att Fluval 4+ har en ännu större filteryta, kanske överdimensionerad för akvariet, men egentligen är väl det bara bra?



Vi kommer troligen skaffa ett akvarium runt 300 liter någon gång inom 5 år - skulle ett Fluval 4+ funka även till ett sånt akvarium så kanske man kan investera i det redan till vårt 110-liters...hmmm.



Jag vet inte om jag kommer köpa något nytt filter överhuvudtaget, ville egentligen mest ha synpunkter på det jag har nu, men det finns uppenbarligen mycket bättre filter att köpa, så nu vet jag ju det iallafall, tack :)
ska bara tillägga att aquael fan 3 har större filteryta än fluval 4+!