Efter gårdagens fynd av 3 platyyngel i ytgrönsakerna så tänkte jag att jag skulle kolla läget i filtret. Jag ville ändå lägga in lite torvgranulat där. Det blev helt klart en glad överraskning, och värt allt besvär. Jag hittade inte mindre än 12 yngel i filtret.
Jag hoppas att de klarar sig, just nu simmar de med mina fyra andra yngel (det största jagar lite elakt de mindre). Jag hoppas att de snart ska kunna simma med fiskarna, och inget av dem ska behöva "simma med fiskarna" på länge än :-)
Lite jobbigt att skölja ren yngelburen bara, när det dessutom är stora klumpar med snigelägg (gratismat till botiorna) där. Vill ju helst att de ska klara sig också.
Ska kolla vattenvärdena imorgon eller så för att se om det blir någon skillnad. Idag var pH 7,2 Gh 6 Kh 3 innan torvkulorna. (Knepigt nog har pH gått ned och Gh gått upp utan känd orsak. Nåja.)
