Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

2 foder frågor

Arkiverad tråd – read-only.

Hallå

Jag står inför mitt första inköp av flingfoder.Den burk jag har nu fick jag med akvariet det är tetra min.Ska jag köpa samma eller finns det något som är bättre???Jag matar även med frysta vita mygglarver ca 1 gång i veckan.Men finns det någon anledning till att skaffa levade mygglarver eller går det precis lika bra med frysta???.I karet simmar 3 dvärggurami.2 guldgurami,15 neontetror,6st svärdbärare och 2 ancistrusar.
Fredrik
jag matar med sera vipan funkar till det mesta
/jonathan
Det är inte så stor skillnad mellan torrfoder tillverkarna.
Sera, eller tetra. Båda är lika bra enligt mig. Det du kan göra är att köpa 2 olika sorts torrfoder så de får lite variation.
Dina fiskar äter mer än gärna flingfoder.. Sera Vipan som rekommenderas är bra.. Annars finns det ju granulat oxå, är av samma råvara som flingor men kommer i lite större bitar som sjunker fortare... Fast för dina fiskar är det bättre med flingor... Guramisarna och svärdbärarna äter vid ytan, kardinalerna när det åkt ner en bit och ancistrusarna tar det som nåt botten...
Levande mygglarver är mera proteinrikare än frysta, det ger underhållning när fiskarna äter dem och fiskarna blir gladare av levande.

Mvh Malawi´n
Surfade runt lite och det finns tetra min i 50 elva olika varianter.Bla en som heter pro och en som heter guppy någon som vet om det är någon skildnad mellan dom och den "vanliga" tetra min.Blev lite nyfiken på guppy har ju ett litet guppy kar
Fredrik
Ursprungligen skickat av fredrikakesson

Surfade runt lite och det finns tetra min i 50 elva olika varianter.Bla en som heter pro och en som heter guppy någon som vet om det är någon skildnad mellan dom och den "vanliga" tetra min.Blev lite nyfiken på guppy har ju ett litet guppy kar

Fredrik

Det ä bara flig-storleken å kanske sammansättningen som ä skilnaden...inget annat.
Jo att sammasättningen skiljer fattar jag MEN är det någon skilnad i verkligheten eller är det reklam floskler??
Fredrik
jag matar med sera vipan men det är nog inte så stor skilnad
/jonathan
Skillnaden på Tetra Min och Tetra Min Pro är att Pro är lagat på et vis så flere vitaminer blir kvar i maten och det skal smutsa mindre, Pro har större flak (men jag bare knuser dem litet så blir det riktig storlek), och Pro kostar litet mere. Jag brukar Pro, Discus Granulat, frysta sorta mygg, frysta artemia och frysta oxhjärta. Tänker att skaffa flera typor fryst mat, så cikliderna får mer variaton. Har ellers tetror och räkor i karet. Guppyene får Tetra Guppy.
Hej !
I mitt och tjejens nystarade 450L med regnbågsfisk och lite annan smått matar vi med en flingblandning Sera san och tropikan spirulina samt tabimin till botierna frysfoder blir de rödamygg,cyklops och artemia vi har även DR bassels granulit som vi ska krassa och frystorkade röda mygg .

Tillbaka till kategorin












Annons