Min erfarenhet av flytande yngelkassar är att ynglen växer saktare än om de får ett litet kar för sig själva. 20 yngel i en liten kasse i 4-5 veckor = för trångt för rejäl tillväxt + att den täta matningen kommer att skita ner akvariet.
Ett tips är IKEAs Flajbackar på 27 liter, de är halvgenomskinliga. Kostar 19 kr i inköp, en värmare på 25W räcker och kostar ca 130 kr. En Elitepump (799/800) med slang och syresten duger gott för att få fart på vattenytan, kostar 70-75 kr för pumpen + 3.50 per meter för 4/6 luftslang, slangklämma 3 kr, syresten 3-pack 13.50 = ca 250 kr för alltihop. Med tanke på att det kommer att födas yngel varje månad är det en billig investering. Tillbehören kan man alltid annonsera efter på begagnatmarknaden = ännu billigare om man har tur.
Inget grus så blir det lätt att byta vatten och suga upp skräp från bottnen dagligen. Lägg i en snäcka eller två så hjälper de att hålla rent. Hornsärv, flytormbunke eller vattenpest gör att ynglen känner sig trygga + att där bildas smaskens för ynglen med tiden. En skrivbordslampa räcker som belysning.
Lycka till med dina yngel Matilda!
~Mvh barbtoken Klara~