20l akvarie, vilka fiskar?

#1 - 22 december 2016 20:52
Hej.

Är en återfallsförbrytare när det gäller fiskar. Har dragit igång ett 20liters idag och funderar på vilka roliga (om några) fiskar man kan ha i det. Tänkte till en början dvärgciklider typ apistogramma men misstänker att, efter ha läst ett par gamla akvarieböcker, att karet är alldeles för litet. Har ni några förslag eller är 20 liter alldeles för litet och bara skicka till tippen?
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 23 december 2016 09:35
Boraras-arterna funkar. Även de flesta killis och en del annat.

Använd sökfunktionen i Zoopets artregister och ställ in den på att söka på den minsta akvariestorleken
#3 - 23 december 2016 19:15
[QUOTE=Kjell Fohrman;n2364310]Boraras-arterna funkar. Även de flesta killis och en del annat.

Använd sökfunktionen i Zoopets artregister och ställ in den på att söka på den minsta akvariestorleken[/QUOTE]

Tack för svar. Killis har jag för mig är rätt svåra att hitta samt extremt kortlivade om jag inte minns fel. Boraras ser ju lite intressant ut, men tror jag aldrig sett en sådan live, bor i stockholms-området så kanske akvarielagret i bromma är var jag borde bege mig...?
#4 - 23 december 2016 19:47
Räkor är ju också rätt sköna att följa och studera
#5 - 23 december 2016 21:53
[QUOTE=flygrc;n2364342]Räkor är ju också rätt sköna att följa och studera[/QUOTE]

Är det så illa alltså... Kanske lika bra att tömma ur karet och plocka fram ett lite större. Var får man tag på en billig (och bra) basic ställning till ett 222L? Standard size, tror det är typ 100cm?
Kjell Fohrman
Administrator
#6 - 23 december 2016 22:44
[QUOTE=rocswe;n2364336]

Tack för svar. Killis har jag för mig är rätt svåra att hitta samt extremt kortlivade om jag inte minns fel. Boraras ser ju lite intressant ut, men tror jag aldrig sett en sådan live, bor i stockholms-området så kanske akvarielagret i bromma är var jag borde bege mig...?[/QUOTE]
Nja - det är bara hälften av killiarterna som är årstidsfiskar så det finns ändå några hundra arter som inte är årstidare och det är ofta sådana som du hittar i affärerna.
Boraras är definitivt inte ovanliga utan finns nog i de flesta välsorterade akvarieaffärer - men de är små så man kanske lätt missar dom i affärsakvariet

#7 - 25 december 2016 17:41
Det kan vara idé att fråga om man söker en speciell fisk. Iaf i min butik kan de ha en del så att säga lite bakom disken. Och har de inte den önskade fisken inne just nu kan de kanske beställa hem den. Men då får man förstås räkna med en viss väntetid.
#8 - 14 februari 2017 21:22
Såg i förbifarten: "kanske ska plocka fram ett större".
1. Ju större ju mer lättskött, i princip :). Dessutom större urval av fungerande fiskar.

2. Ett varningens finger bara. Akvarium som har stått kan läcka, även om det inte märks direkt.
Kjell Fohrman
Administrator
#9 - 15 februari 2017 17:59
[QUOTE=AndreasR;n2366730]2. Ett varningens finger bara. Akvarium som har stått kan läcka, även om det inte märks direkt.[/QUOTE]
Varför skulle det göra det. Tror denna inställning hänger i sedan de gamla kittade akvarium. Ett korrekt limmat silikonakvarium kan stå tomt i 10 år utan att för den skull börja läcka











Annons