Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

300L asien Hörnakvarium

Arkiverad tråd – read-only.

Hej vi har nu tänkt att göra ett akvarium med asiatiska fiskar. Hitills är de inplanerade 6 st Sewillia Lineolator. Vi funderar även lite smått på att behålla en eldstjärt men det beror lite på kombinationsmöjligheter.

Så till den direkta frågan. Karet är tänkta att vara nästan bara sten med några få växter. Samt relativt snabb ström i alla fall på botten för lineolatorna samt vår fripassagerare, en pleco. Det vi vill ha tips på är asiatiska fiskar som passar bra i ett 200-300L akvarium med några få växter. De ska även trivas i relativt stark ström och helst av allt passa med eldstjärten.

/Mvh Oscar&Elin
Tigerbarber. Dom gillar dock om ni ställer några avstenarna/rötter som "vindskydd", där dom tar pauser från strömmen. För dom älskar strömmande vatten! Dock måst dom vila ibland.

Tillbaka till kategorin












Annons