Arkiverad tråd – read-only.
Hej ska skaffa en 4 watts lampa och undrar var någon stans köper man sånna?????? ska ha den till mina discusar som jag ska köpa.
Varför 4 watt? Vad för sockel?
MVH
Magnus
Finns det i normal sockel?
Jag ska ha 4wattaren på den på natten så om någon tänder i rummet vilket händer ofta hos mig så ska dom inte bli lika rädda.
Det kan jag inte tänka mig. Om du inte hittar det du söker på elfa.se så finns det förmodligen inte i Sverige.
MVH
Magnus
Det kommer nog bli härligt mycket alger i akvariet om du ständigt ska ha lite ljus som står på.
Det finns lysrör som heter black moon som man kan använda som nattbelysning,Det simulerar månsken och växterna märker ej av den typen av ljus,prata med din lokala zoo-affär så kan han beställa hem den,Den används ofta till nattaktiva djur på djurparker mm.
jo häldre alger än vättskrämda discusar.
Läste på en hemsida att man kunde ha 15 w lampa istället.
Går verkligen det? Är det inte för starkt?
Black moon hur många watt är det lysröret på?
Skager du har en store bror som heter Jesper, stämmer det? Om det är så kan du ju hälsa från Marcus Grantelius. :-)
Black moon lysrören finns ända upp till 90cm om jag inte minns fel(ca: 30 watt). Det lyser inte lika starkt som ett normalt lysrör med samma watt.
skaffa en rullgardin framför akvariet som du drar ner på kvällen...
Det finns div. olika nattbelysningar hos Clas Ohlson som du kan köpa och anpassa till ditt akvarium. 7 elller 4 watts lysrör eller en ljusplugg på 0.3 watt.
/ Hans
Som nattbelysning har jag två små lampor, vilka fästs med sugproppar på glaset. Ena lampan är grön och den andra är blå. Akvariet blir fanstastiskt vackert. Det svaga och färgade ljuset skapar en lugn mystisk spänning. En jättebra nattbelysning. Det blir inte någon algtillväxt av den heller.
Belysningen heter HI-LITE -underwater aquarium lighting system. Här kan du läsa om denna belysningen:http://miraclebeam.com/hilite.asp
hmm tack åter en gång för alla svar. Jag tycker black moon låter väldigt bra. Men bubbis har du discusar med hi-lite? Trivs dom med hi-lite ljuset och är dom blyga? Kan du sätta på ljusen i rummet utan att dom får panik eller blir rädda?
Ja, jag har discusar i akvariet och de verkar trivas med ljuset. Men jag kan tänka mig att de blir lite rädda om jag skulle tända ljuset mitt i natten.
Bubbis! var har du köpt Hi-lite lamporna någonstans?
Jag tyckte det verkar som att det verkar vara en intressant lösning,och vad kostade de?
Citerar Bubbis från tidigare tråd:
"Köpte dem direkt på guldfisken i Kalmar (http://guldfisken.se) vet ej var de kan köpas på internet. Du kan ju alltid ringa till guldfisken och fråga dem.
Priset för grundsystemet var 570 kr och lamporna ska räcka 25000 timmar"