Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

50-liters utan värme???

Arkiverad tråd – read-only.

Hej!!!
Jag har ett 50-liters akvarie hemma som jag funderar på att starta upp. Jag har ingen värme, och glas-skivan man lägger över har gått sönder. Måste man ha en glas-skiva, eller bör jag köpa en ny?? Var får man då tag på en???
Jag är väldigt förtjust i slöjstjärtar, hur många trivs i 50-liter?? Har hört max 1 slöjstjärt i 50 liter, men stämmer det?? Vilka andra fiskar skulle trivas i akvariet???
/Mvh
DOppvärmare kan man klara sig utan, om man väljer djur och växter efter temperaturen i akvariet. Täckglas behövs inte, men används för att hindra så mycket vatten att dunsta ut i rummer, hindra fiskar från att hoppa ur samt att hindra dam att komma in i akvariet. Täcklag får man tag på hos ett glasmästeri.

Slöjfiskar och guldfiskar tå lägre temperatur bra, så där behöver du inte någon doppvärmare till akvariet. Akvariumstorlek på 50 liter låter lite litet för slöjstjärtar. Åtminstone 100 liter till ett par tror jag de vill ha. Andra fiskar skulle kunna vara (kolla temperaturen) ancistrus, siamensis, kardinalfisk etc. Du får kolla upp här på http://www.zoopet.com och på http://www.akvarieguiden.nu
Makropoder går också bra, de är väldigt vackra och intressanta fiskar som färgar ut fint om temperaturen inte är för hög. Jag har ett makropodpar och kardinalfiskar i ett öppet, ouppvärmt akvarium med vattenhyacint, musselblomma och dracaena. Riktigt fint faktiskt. /Cecilia
Hej igen!!!
Fastnade lite vid kardinalfiskar..... Tror ni att ett stim med bara kardinalfiskar i akvariet skulle vara dekorativt??? Jag tycker att det är läckert att göra så med neontetror iaf..... Skulle vilja ha nån liten algätare el. mal också, men jag hittar ingen som trivs i kallt vatten.... Och förresten, finns det några snabbväxande växter som trivs i kallare och mindre akvarium??
/Dina
Kardinalfiskar i ett litet stim är väldigt dekorativt! Elodea densa (vattenpest) trivs bra i rumstempererat vatten (blir det för varmt "ruttnar" den). Har man inte skaldjursfobi så kan man ju använda snäckor som algätare. /Cecilia
Har nu kollat lite på algätare... Jag undrar om den randiga otocinclusen (otocinclus vittatus) klarar av kallare vatten??? Den är ju liten, och verkar vara en bra algätare..... Skulle den fungera med kardinalfiskar???
/
hej
ja de skulle nog fungera...

Tillbaka till kategorin












Annons