58 liter

#1 - 28 december 2005 22:05
Tänkte ha ett 58 liters guppy akvarium.

Hur många guppys är lämpligt?
#2 - 29 december 2005 06:53
Malthuseffekten

Det räcker med två friska och vackra guppy, en hane och en hona. Ditt akvarium kommer att vara överbefolkat inom ett halvår (om du inte får tag på en modernt sönderavlad och kannibalistisk hona).

Vill du ha guppy (som inte för inte kallas miljonfisk) måste du därför tänka framåt i tiden; har du någonstans att göra av dina fiskar när de blir för många? Av egen mångårig erfarenhet vet jag att guppyintresse vanligtvis leder till fler och fler akvarier.

Välj dina avelsdjur med omsorg och vänd dig gärna till någon av de guppygalningar som det lyckligtvis finns gott om för att starta din karriär.
#3 - 29 december 2005 08:59
Jag är medveten om detta och har ett 222l som också skall vara till endast guppy, vill dock veta hur många som är lämpligt att ha ett 58l
#4 - 29 december 2005 09:06
Jag tror det är bra om du har fler honor än hanar annars är risken att honorna blir för stressade. En hane och kanske tre honor tycker jag känns lämpligt till att börja med och sen kommer de att föröka sig med tiden så det blir fler.











Annons