60L med snäckor, pansarmalar och... Vad?

#1 - 6 oktober 2014 07:38
Medan jag väntar på att det nya lilla karet ska komma funderar jag över vad jag ska komplettera invånarna med. Det är tänkt till martensi-snäckor och C.panda, men jag vill ha ett par-tre fiskar som uppehåller sig i mellan/övre skiktet av karet också. 60 liter (60*30*30), sand och en del växter och gömställen.

Jag velar lite fram och tillbaka mellan dvärgciklider och någon mindre gurami. Jag vill ha en glad och trevlig art som passar bra med de pandorna, och med inredningen som följer med dem. Yngel vore kul att få fram, men känns inte som det viktigaste. Finns det någon som kan passa in bra?

jag har anvönt sökfunktionen här, och läst mycket om de olika men kan inte riktigt bestämma mig ändå. Jag behöver lite mer personliga erfarenheter och tips :)
#2 - 6 oktober 2014 09:20
Vill du ha en mindre fisk som är väldigt trevlig att titta på så kan jag rekommendera trådfensregnbågar. ([COLOR=#333333]Iriatherina Werneri) Hanarna är otroligt vackra när de spänner sig för varandra. Dock svårt att hitta honor...[/COLOR]
#3 - 7 oktober 2014 10:55
Tack för tipset. Det är väldigt fina fiskar, men känns inte helt rätt ändå.
#4 - 7 oktober 2014 11:10
Sundadanio axelrodi:)!
#5 - 10 oktober 2014 19:41
Stämmer det att de bara äter levande föda? I så fall är det inte rätt fisk för mig...











Annons